Saç Dökülmesi Nedir? Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Nedir? Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi günümüz çağının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu rahatsızlık kadınlarda daha çok görülmekle birlikte erkeklerde de meydana gelmektedir.  Saç dökülmesi çok normaldir. Çünkü gün içerisinde saçlarımızı taradığımızda ya da duş aldıktan sonra bir tutam saç dökülmektedir. Ama daha fazla dökülen saçlar olduğu zaman bu ciddi bir rahatsızlık boyutu olduğundan dolayı mutlaka uzman bir doktordan randevu alınmalıdır.

Saç dökülmesi günlük hayatta pek fazla önemsenmese de aslında baktığımız zaman çok ciddi bir sorun haline gelebilmektedir. Bu sebeple de bireyler gereken önlemi almadığı için de bu durum kelliğe kadar gidebilmektedir. Bireyler gerekli önlemi sağlamış olduğunda da saç dökülmesi azalmış olur ve sorun ortadan kalkmış olur.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi sadece kadınlarda olarak gözüküyor olsa da aslında erkeklerde bu durum söz konusudur. Sadece erkeklerde farklı olarak bu saç dökülmesi kelliğe neden olmaktadır.

  Bu yüzden de saç dökülmesine neden olan faktörlere bakıp ve bulup saç dökülmesinin önüne geçilebilmektedir. Genel olarak saç dökülmesinin nedenlerine bakacak olur isek eğer,

 • Saç dökülmesi birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeplerden biri genetik yani alile faktörü olabilmektedir. Bireylerin eğer daha önceden ailesinde böyle bir durum yaşıyor ise bireyin de yaşama ihtimali oldukça yüksektir.
 • Sinir, gerginlik, stres, panik, depresyon gibi duygu durumları da bireyin saçının dökülmesinde önemli bir faktör oynamaktadır.
 • Aynı zamanda da bireyin dengesiz ve sağlıksız beslenmesi de saçının dökülmesi için oldukça etkili bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireyler sağlığı için gereken önlemi aldığı takdirde çok fazla dökülen saçların dökülmesi de bir süre sonra duracaktır.
 • Saçlara gereken önem verilmiyor ise yani bakım yapılmıyor ve güzel bir şekilde yıkanmıyor saç yağlı bir şekilde kalıyor ise muhtemelen saç dökülmesinin önüne geçilmeyecektir.
 • Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri de saçta oluşan değişik rahatsızlıklar sebebiyle de saç dökülmesi gerçekleşebilmektedir.
 • Aşırı olan hormon dengesizlikleri de saç dökülmesine neden olur.
 • Saç dökülmesine neden olan faktörlerden biri de saça uygulanan aşırı olan işlemlerdir. Yani saçta fön, düzleştirme, sprey sıkma gibi uygulanan işlemler saçı yıpratacağı için saçın dökülmesi muhtemel bir olasılık olarak karşımıza çıkar.
 • Kullanılan kontrol doğum hapları da saçları yıpratır ve saçların dökülmesine olanak sağlar.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi yukarıdaki maddelerde saydığımız nedenlerden dolayı çoğunlukla dökülmektedir. Bu saç dökülmesinin önüne geçebilmek için bireyler bir şeyler yapabilir. Bunun içinde genel olarak bireyler saç bakımlarını çok iyi bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Ayrıca saç bakım ürünlerini kullanırken de saçınıza çok iyi geldiğinizi düşündüğünüz bir ürün iyi gelmeyebilir.

O yüzden de saç bakım ürünleri alırken mutlaka araştırılmalı ve ona göre alınıp uygulanması gerekmektedir. Aynı zamanda da saçlar her gün yıkanmamalıdır. Çünkü her gün ve genel olarak sık sık yıkanan saçlar yıpranır. Yıpranan saçlarında hızlı bir şekilde dökülme olasılığı artmaktadır. Ve saçlar yıkandığı zaman havluyla sarılıp neminin alınması beklenmelidir. Saç yıkandıktan sonra gereken nemi havluyla sağladıktan sonra saçlar açılıp kurumaya bırakılmalıdır.

Aynı zamanda da saçlar taranmalı ve hava almalıdır. Yoksa bakılmayan saçlar çok fazla dökülür ve önüne geçmesi sonradan çok zorlaşır. Bireyler saçlarına işlem uyguladıkları zaman fön ya da düzleştirme işlemi yaptıkları için genel manada saç telleri incelir ve bu sebeple de dökülür. Bu yüzden de bireyler bu işlemleri yaparken son derece dikkatli olmalı ve bu işlemleri çok fazla yapmamaya çalışmalıdırlar. Saçlara iyi gelen bitkisel yağlar ve doktorun önerdiği bitkisel çözümler uygulanmalıdır.

Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemi

Günümüzün sorunlarından biri haine gelen saç dökülmesi bireyleri üzmekte ve depresyona kadar sürüklemektedir. Saç dökülmesinin geçmesi için bir takım tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerine bakacak olur isek eğer,

 • Bireylerde eğer saç dökülmesinin nedeni vitamin eksikliği ya da mineral eksikliğinden kaynaklanıyor ise doktor bireye vitamin ya da mineral takviyesi yapmaktadır.
 • Bireylerde eğer durum kelliğe kadar gidiyor ve bu durum ciddi boyutlarda ilerlemişse saç dökülmesini önlemenin en iyi yolu saç ektirme yoludur. Böylece kalıcı saç ektirerek saç dökülmelerini tam anlamıyla bitirmeseniz bile bir nebze de olsa engellemiş olursunuz.
 • Aynı zamanda doktorun verdiği ilaçları kullanmak da etkili bir çözüm sunabilir.
 • Son olarak ise aktarlarda ve her yerde bulabileceğiniz bitkisel yağlar ve çözüm odaklı çalışmalar bireyin yıpranan saçlarını güçlendirerek saç dökülmesini önler.
WhatsApp