Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç tellerinin belirli bir yaşam süresi vardır. Bu yaşam süresi sona erdiğinde saçlar dökülmeye başlar. Bu oldukça normal bir şeydir. Fakat bazı nedenlerden dolayı, erkekler ve bayanlarda ciddi saç dökülmesi problem olmaktadır. Sıkça devam eden bu problem bazı sağlık sorunlarını da yol açabiliyor. Bu nedenle saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalan kişiler tedavi olmadan önce saç dökülmelerinin nedenlerini öğrenmelidir. Çünkü her saç birbirinden farklı olduğundan dolayı, dökülmelerin nedeni de farklı olabilir. Özellikle aileden gelen ve genetik bir faktör olan kellik sorunu yaşayan kişiler, daha fazla saç dökülmesine maruz kaldığı için mutlaka gerekli önlemleri almalıdırlar. Genetik faktörler dışında saç dökülmelerinin nedenlerini sıralayacak olursak;

  • Aşırı derecede stres yapılması
  • Bilinçsiz bir şekilde yapılan diyetler ve uzun süre aç kalma
  • Hormonsal sorunlar
  • Dengesiz beslenme

Gibi nedenler yer alıyor. Bu nedenlerden ötürü ciddi saç dökülmeleri olmaktadır. Bu problemlerden kurtulmak ve sağlıklı bir saça sahip olmak isteyenler mutlaka dermatoloji uzmanına başvurmalı ve gerekli ek gıda takviyelerini düzenli bir şekilde alarak sağlıklarına dikkat etmelidirler.

Deri Problemleri

Deri hastalığı olan kişiler bir süre sonra saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Bunun dışında iç hastalığı olan kişilerde de saç dökülmesi sorunu olmaktadır. Özellikle deri sorunları, saç derilerini de etkilediği için, insanlar bu problemle karşılaşmaktadır. Bunun dışında egzama, yağlı deri, mantar hastalığı, sedef hastalığı olan kişilerde görülen saç dökülmesi, insanları ne yazıkki rahatsız etmektedir. Fakat bu hastalıkların tedavisi mümkün olduğu için, saç dökülmesi de engellenebilir. Bunun için düzenli beslenme ve vitaminlerin alınması şarttır.

Yanlış Besleme Alışkanlıkları

Birçok hastalığa neden olan ve saç dökülmesinin de nedeni olarak bilinen yanlış beslenme, bazı besinsel ürünlerin alınmaması üzerine saçların kolay bir şekilde dökülmesini sağlar. Çünkü canlı bir organ olan saçta dengeli beslenmek ister. Dengeli beslenen bir saçta kanlanma olacağından saç dökülme sorunu ortadan kalkacak ve daha sağlıklı bir saçlar oluşacaktır. Özellikle diyet niyetine yapılan uzun süre açma kalma, saç dökülmesini anında tetikler. Bu gibi durumların önüne geçmek ve saç dökülmesini engellemek için mutlaka yanlış beslenme alışkanlıklarından vazgeçilerek dengeli ve düzenli beslenilmeye özen gösterilmelidir.

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Saç dökülmelerinin diğer bir nedeni yeterli vitamin ve minerallerin alınmamasından kaynaklanır. Canlı ve kanlanmaya ihtiyacı olan saçlar, gerekli vitamin ve mineral eksikliği sonucu dökülmelere maruz kalır. Özellikle B12 vitamini, demir, D vitamini gibi bazı vitaminlerin vücuda girmemesi üzerine saçlar daha hızlı dökülebilir. Bu vitamin ve minerallerin alınmaması sonucu saçlar kendini yenileyemez ve bir süre sonra beslenemediği için dökülebilir. Bunun tedavisi oldukça kolaydır. Vitamin ve mineral eksikliği sonucu dökülen saçların engellenmesi için mutlaka bir uzman kontrolünde takviyelerin alınması gerekir. Düzenli bir şekilde alınan takviyeler sonucundan saçlar kendini yenileyerek daha sağlıklı hale gelecek ve saç dökülme sorunu ortadan kalkacaktır.

Kozmetik Ürün Kullanımı

Saç dökülmelerini tetikleyen diğer nedenler arasında yanlış kozmetik ürün kullanımı yer alıyor. Kimyasal madde içeren kozmetik ürünler sıkça kullanıldığında bir süre sonra ciddi saç dökülmelerine yol açar. Özellikle saçlar için kullanılan boyalar, fön çekme, düzleştirici gibi uygulamalar saçlara dışarıdan zarar vermektedir. Zamanla deriye kadar etki eden bu uygulamalar ardından saç dökülmesine yol açmaktadır. Bu nedenle saçların yeniden istenildiği gibi canlı görünmesini sağlamak için yanlış kozmetik ürün ve uygulamalar yapmaktan kaçınılmalı ve gerekli ek takviyeler alınmalıdır.

WhatsApp