Saçlarınız Çabuk Yağlanıyorsa Bu Önerilere Kulak Verin

Saçlarınız Çabuk Yağlanıyorsa Bu Önerilere Kulak Verin

Herkesin saç ve cilt yapısı farklı özelliktedir. Bu bakımdan yağlı saçlar, pek çok kişi için sorun oluşturmaktadır. Bazılarının saçları üç ile dört gün gibi uzun aralıklar ile yağlanırken bazılarının da duşun ertesi günü veya ikinci günü saç yağlanması yaşadığı söylenebilir. Bunun için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Aşağıdaki öneriler dikkate alındığı takdirde ve uygulamalar düzenli şekilde gerçekleştirildiğinde saçların hızlı bir şekilde yağlanma sorunundan kurtulması söz konusu olabilir.

1. Saçınızı Sık Sık Yıkamayın

Saçların her gün veya gün aşırı yıkanması saç derisi üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Çünkü saçın ürettiği sebum tabakası şampuanlar ile birlikte giderildiği için saç derisi bu tabakayı tekrar oluşturmak adına daha çok çalışacak ve bu da hızlı bir şekilde yağlanmaya sebebiyet verecektir. Bunun için saç haftada en fazla iki kez yıkanmalıdır. Bu süre içerisinde yağlanmanın giderilmesi için kuru şampuanlar kullanılabilir. Ya da şapka takılarak saç yıkama süreleri uzatılabilir. Bu öneriler hayat kurtaran yağlı saçlara hızlı çözümolarak gün içerisinde kullanılabilir.

2. Doğru Saç Temizleme Ürünleri Kullanın

Saç tiplerine göre üretilen saç bakım ürünleri bulunmaktadır. Bunlar şampuanlar ve saç kremleri olarak piyasada yer almaktadır. Saçların yağlanmasını geciktirmek adına yağlı saçlar için şampuan yorumları dikkate alınarak, en doğru şampuan ve saç kremi seçilebilir. Bunun yanında bu bakım ürünlerinin doğru kullanımı da önemlidir. Saç kreminin saç diplerine uygulanması, saçta ağırlık yaratacağı için çabuk yağlanmalara neden olmaktadır.

3. Düzenli Olarak Saç Bakımına Dikkat Edin

Saçların taranması gibi bakımlar uygulanması yağlanma ile ilgili doğru orantılı sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle her gün taranacak ve eşit şekilde saç derisindeki yağın dağıtılması belirli bir süre sonra saçın yağlanmasını da yavaşlatacaktır. Bunun yanında uyurken saçın hafif örgü şeklinde toplanması da saçın sürtünmelerini en aza indireceği için yağlanmayı geciktirmektedir.

4. Duşta Ilık Su Kullanın

Sıcak su saçın yağlanma hızını arttıran en büyük etmenlerin başında gelmektedir. O nedenle öncelikli olarak duşta ılık su kullanımı sağlanmalıdır. Eğer kış ise ve sıcak su kullanmak durumunda kalınıyor ise de en azından duştan çıkmadan saça tutulacak ılık veya soğuk su saçın yağlanmasının yavaşlatılmasına yardımcı olacaktır.

5. Yağlanma Karşıtı Olan Saç Kürleri Uygulayın

Saçları sürekli olarak yağlanan kişiler için saç yağlanmasına evde çözüm kürleri bulunmaktadır. Bunların da kişiye en iyi geleni haftada bir belirli aralıklar ile uygulanır ise saçların yağlanması yavaşlatılabilmektedir. Bu kürler, duş sonrası sirkeli su uygulaması, lavantalı su uygulaması gibi farklı içeriklerden oluşmaktadır.

6. Saç Bakım Ürünlerinin Hijyenine Dikkat Edin

Saçların taranması için kullanılan taraklar ve düzleştirici gibi saç şekillendiricilerin her kullanımdan sonra temizlenmesi önemlidir. Temizlenmeyen bu ürünler üzerinde yağ ve kir tabakası birikerek saçların kolay yağlanmasına sebep olduğu bilinmektedir.

7. Saç Şekillendirici Kullanımında Bazı Noktalara Önem Verin

Saç kurutma makinesi kullanmak saç diplerini havalandıracağı ve saçın deriye yapışmasını önleyeceği için yağlanmayı önleyici ve dağıtıcı özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda saç kurutma makinesi kullanılabilir ama düzleştirici gibi ürünlerin kullanılması kısıtlanmalıdır.

8. Beslenmenizi Sağlıklı Şekilde Düzenleyin

Çok yağlı ve sağlıksız beslenmek hem cildin hem de saç derisinin genel olarak çok fazla yağlanmasına neden olacaktır. O nedenle beslenme ve bol su içme, doktor kontrollerini aksatmama ve doğru saç bakım ürünleri ile ilgili yağlı saçlar için en iyi şampuanın kullanılması ile bu sorunların üstesinden gelinebilmektedir.

WhatsApp