Saç Bakımında Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Saç Bakımında Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Saçların sağlığı hemen hemen herkes için çok büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden çevremizde saçlar ile ilgili duyduğumuz birçok şeye inanım hemen uygulamaya kalkıyoruz. Ancak böyle bir durumda çoğu zaman saçlarımıza bakım yapalım derken daha çok dökülmelerine ve yıpranmalarına sebebiyet vermekteyiz. Bu yüzden çevreden duyulanlar yerine uzmanların saçlar konusundaki bilimsel tavsiyeleri dikkatte almamızda yarar vardır. Saç bakımında yapılan hatalar nedir?

1- Saçları Toplamak

Genel bir düşünceye göre saçları toplamak saçların daha az döküleceğine neden olacağı bir düşünceden dolayı ortaya çıkmıştır. Ancak bu çok yanlış bir düşüncedir. Saçları toplamak saçlara aşırı derecede fiziksel güç uygulanacağı için saçların daha çok dökülmesine neden olacaktır.

2- Saçları Kısa Kestirmek

Saç bakımı konusunda bilinen bir diğer yanlış ise saçların kısa kesilmesi saçların daha az dökülmesine neden olacaktır kanısıdır. Saç dökülmesinin asıl nedenleri saç kökleri veya metabolizmayla alaka olan bir durumdur. Buna bağlı olarak saçların kısa kesilmesi ya da çok sık bir şekilde kestirilmesi saçların dökülmesini engellemek adına hiçbir yararı yoktur.

3- Sıcak Su ile Saçları Yıkamak

En çok yapılan hatalardan biriside saçların sıcak su ile yıkanmasıdır. Saçların daha temiz olacağı kanısına inanıp saçları sıcak su ile yıkamak çok yanlış bir tercihtir. Sanılanın aksine saçları sıcak su ile yıkamak saçların yıpranmasına, kurumasına ve saç derisinin çok aşırı derecede kaşınmasına neden olmaktadır. Bu yüzen saçlarınızı kesinlikle ılık su ile yıkamaya özen gösteriniz.

4- Her Gün Saçları Yıkamak

Saçların çok sık bir şekilde yıkanması çoğu zaman zararlı olabilmektedir. Bu durumun en başında saç derisinin kuruması gelmektedir. Fakat saçların uzun süre boyunca yıkanmaması da saç köklerine ve saç derisine zarar vermektedir. Bu yüzden öncelikli olarak saç yapınızı alanında uzman kişiye gösterip saç yapınıza göre ne kadar sıklıkla saçlarınızı yıkayacağınızı belirleyebilirsiniz.

5- Şampuan Seçimleri

Saç bakımı konusunda en çok yapılan hataların başında bir evde herkesin aynı şampuanı kullanması gelmektedir. Şampuan kullandığınız zaman kendi saç tipinize uygun ve saçların sağlığı için en uygun olan şampuanı seçmeye dikkat gösterin. Evdeki herkesin aynı şampuanı kullanması herkesin saç tipine uygun olmayacaktır ve bunun sonucunda da saçlarınızın çok fazla dökülmesine, yıpranmasına ve saç derinizin zarar görmesine neden olacaktır.

Buna bağlı olarak şampuan kullanırken çok yanlış bir durumda çok fazla köpüren şampuanın çok daha iyi olma fikridir. Aslında bu tam tersi bir durumdur. Şampuanlar ne kadar çok fazla köpürürse içlerindeki kimyasal maddelerin fazlalığı o kadar çok belirgin olacaktır. Bu yüzden çok fazla köpüren şampuan tercih etmek yerine içeriğinde daha çok vitamin bulunan şampuanların tercih edilmesi doğru bir yaklaşım olacaktır.

6- Saç Kremleri Kullanmamak

Saç kremlerinin kullanılması saçları dökeceğine dair bir görüş olsa da bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Doğru bir şekilde ve saçlara uygun bir saç kreminin kullanılması saçlara zarar vermek yerine onların onarılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca saç kremi kullanırken saç diplerine değil saçların uçlarına doğru uygulamak daha doğru bir teknik olacaktır.

7- Saçların Sık Sık Taranması

Saçlarınızı sürekli taramayın. Saçlarınızı sürekli bir şekilde taramak saçların çok dökülmesine neden olmaktadır. Saç tarama işini sadece şekil verme durumunda dikkatli bir şekilde yapın. Saçlarınızı tararken tarak seçimine de dikkat etmenizde yarar vardır. Tarakların metal, keskin uçlu ve plastik olmamasına özen gösteriniz. Doğru bir şekilde seçilen taraklar saçların dökülmesinin önüne geçmektedir.

WhatsApp