Saça İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Saça İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Saçlar kişilileri alımlı ve güzel gösterir. Bu nedenle ekstra saç bakımına özen göstermek bireylerin iyi hissetmesini sağlar. Saç dökülmesi ya da kepeklenmeye karşı önerilerin birçoğunda iç destekten bahsediliyor. Özellikle dışarıdan yapılan bakımlar kadar tüketilen gıdalara da dikkat edilmesinde fayda var.

Saçların sağlıklı, gür ve bakımlı görülmesi saç tipine uygun ürünler kullanmak ve sağlıklı beslenmekle mümkündür. Saç tipine ve saç derisine uygun olmayan ürünler kullanıldığında saçlarda dökülme, kepeklenme, saç derisinde alerjik reaksiyon görülebilir. Bu durumda hangi ürünün alerjiye neden olduğu saptanmalı ve ürün kullanımı bırakılmalıdır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin nedenlerinin başında stres, saça uymayan ürünlerin kullanımı, çok fazla bakım yapılması ve yetersiz beslenme gibi faktörler etkilidir. Özellikle saça uygun bakım rutini olması ve çok fazla ürün kullanılmaması saçları rahatlatır. Böylece saçlar daha parlak, gür, canlı ve şekilli görünür. Aynı zamanda hızlı saç uzatmak isteyen bireylerin sağlıklı ve saçları uyaran gıdalar tüketmesi gerekir. Besin değeri yüksek gıdalar tüketildiğinde saçlar daha hızlı uzar ve saç problemleri hızlı bir şekilde giderilir.

Sağlıklı Saçlar İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı ve parlak saçlar için tüketilmesi gereken bilinen besinler vardır. Bu besinler tüketildiğinde birçok kişi hızlı saç uzadığını, saç dökülme etkisinin azaldığını gözlemlediğini vurgulamıştır. Aynı zamanda bu besinler saç köklerini beslediğinden yeni saç oluşumunu desteklediği görülür.

Somon Balığı

Omega  3 yağ asidi denildiğinde akla ilk gelen besin olan somon balığıdır. Vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan alınması gereken bir takviyedir. Omega 3 saçların daha gür, canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Mümkünse bireyler haftada iki kez tüketmelidir.

Avokado

Adını sıklıkla duyduğumuz ve besin değeri oldukça yüksek olan avokado saçlar üzerinde oldukça etkilidir. Avokado E vitamini bol bulunur. Aynı zamanda saç dökülmesini engelleyici etkisi mevcuttur. Genellikle kahvaltılarda kızarmış ekmek üzerinde ya da karışık baharat ve limon ile birlikte tüketilmektedir.

Tatlı Patates

Beta karoten açısından oldukça zengin olan tatlı patates oldukça da lezzetlidir. Aynı zamanda A vitamini bakımından zengin besinler arasında yer alır. Saça nem kazandırır, sağlıklı uzamasını ve yumuşak kalmasına yardımcı olur. Genellikle haftada bir kez tüketilmesi önerilir.

Ispanak

Ispanak A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda demir, folat bulundurur. Saçların sağlam olması ve dökülmesini önleyici A vitamini ıspanak tarafından karşılanabilir. Ispanak saçların nemli, parlak ve hacimli görünmesine yardımcı olur. Ispanak demir kaynağı olarak da bilinir ve saç, tırnak uzaması için etkilidir.

Yumurta

Saç kırılması, elektriklenmesi biyotinin eksikliğinden kaynaklanır. Biyotin eksikliği aynı zamanda kepeklenmeye neden olur. Biyotin ve protein kaynağı olarak yumurta en iyi besindir. Saçların beslenmesi ve güçlenmesi açısından da tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir.

Yulaf

Yulaf saçları besler ve Omega 3 açısından oldukça zengindir. Yulaf; lif, demir, yağ asitleri ve çinko bulundurduğu için tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Yulaf nasıl tüketilir? Süt ile pişirilir ve içine çeşitli meyveler eklenerek sabah kahvaltılarda tüketilebilir. Aynı zamanda tarçın eklendiğinde metabolizmayı iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Et

Demir ve protein açısından oldukça zengin olan et saçın desteklenmesi açısından tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Kırmızı kan hücrelerini destekler, kan yapımında önemli rol oynar ve tüm organlara oksijen taşınmasında görevlidir. Saç dökülmesi ve beslemesi konusunda etkilidir. Aynı zamanda saçların parlak, sağlıklı ve gür görünmesine yardımcı olur.

Havuç

A vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Havuç içerdiği yüksek değerde A vitamini sayesinde dökülmeyi azaltır. Aynı zamanda saçların sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olur. Saç derisine iyi gelir ve kepeklenmenin giderilmesini sağlar.

Kuruyemiş

Çinko, vücuda gerekli mineraller bakımından gerekli tüm takviyeyi kuruyemişlerden elde etmek mümkündür. Kuruyemişler içerisinde saça en faydalı olan kaju içerdiği biyotin sayesinde saçların parlak ve sağlıklı uzamasına katkı sağlar. Ceviz ise elastin sayesinde saçların kırılmasını önler.

WhatsApp